Wybielanie zębów kiedyś
Białe zęby były pożądane już w starożytności. Starożytni Egipcjanie już 4000 lat temu przykładali wagę do wyglądu swoich zębów. Białe zęby między innymi były oznaką statusu – zęby wybielali sobie przedstawiciele najwyższych warstw społecznych. Używali do tego mieszanki octu winnego z pumeksem, który robiony był ze zgniecionych kości zwierzęcych, rogów czy muszli ostryg. Ocet miał rozpuszczać kamień osadzający się na zębach, a pumeks miał za zadanie go ścierać. Z kolei Rzymianie do czyszczenia zębów początkowo używali moczu. To ze względu na mocznik, który miał wybielać i działać odkażająco i przeciwbakteryjnie. Przeczytać można, że do wybielania zębów używali także mleka koziego. Ze względu na stosunkowo niewielkie efekty szybko jednak zaniechano tej metody.
Od starożytności zatem, ludzie pożądali pięknego białego uśmiechu, ale metody ewoluowały wraz z nastającymi wiekami. W okresie XIV – XVII n.e. Cyrulicy do czyszczenia zębów używali metalowych pilników, które po wyczyszczeniu wybielali przy użyciu kwasu azotowego.
Widać wyraźnie, że biały i zdrowy uśmiech miał niemałe znaczenie dla ludzi od zawsze i wszędzie. Białe zęby ważne były dla ludzi w Babilonie, Egipcie, Grecji i Rzymie, a nawet na Czarnym Lądzie. Do tej pory piękne zęby wpływają na odbiór człowieka przez otoczenie. W różnych dostępnych badaniach można przeczytać, że białe zęby sprawiają, że wygląda się na osobę wykształconą, inteligentną, z wysokim statusem społecznym oraz bardziej atrakcyjną. Nic dziwnego więc, że białe zęby są tak przez nas pożądane!
Wybielanie zębów dziś
Dzisiejsze metody stosowane do wybielania zębów nie są tak drastyczne, jak dawniej. Posiadanie białych zębów nie powoduje uszkodzenia szkliwa – wbrew panującym mitom! Ważne jednak jest przy tym stosowanie się do zaleceń lekarza.
Do wybielania używa się preparatów chemicznych, które w przypadku zębów z żywą miazgą nakłada się na powierzchnię szkliwa (najczęściej jest to nadtlenek karbamidu lub wodoru).
Wybielanie zębów – metody
Istnieją dwie metody wybielania – domowa na szynach oraz gabinetowa. Metoda domowa polega na nakładaniu w domu specjalnie zrobionych szyn z preparatem wybielającym. Trwa to około dwóch tygodni z możliwością przedłużenia procesu. Wybielanie gabinetowe odbywa się w gabinecie podczas jednej wizyty przy użyciu lampy.